8. sept 2006

Kõhukinnisus [Hiina tervishoiu saladused]

[Henry L. Bin "Hiina tervishoiu saladused"; lk. 232-234]

Kõhukinnisus

Kirjeldus
Kõhukinnisus on krooniline probleem enam kui 4 miljonile ameeriklasele, olles seega üks suuremaid rahvuslikke nuhtlusi. Selle häda puhul on raskusi soolestiku tühjendamisel, millega mõnikord kaasnevad krambid ja valu pärasooles pingutustest kõvast roojamassist vabanemiseks. Roojaga võib kaasneda veidi erepunast verd, mis tuleb päraku limasnaha kriimustustest. Normaalselt on meil vaja soolestikku tühjendada kord päevas. See on ainevahetustsükkel ning on vajalik füüsiliseks ja vaimseks terviseks.
Roojamass koosneb meie söödud toidu jääkainetest. Need jääkained sisaldavad hulgaliselt baktereid ja mürgiseid elemente. Nendest on vaja iga päev vabaneda. Kui roe jääb pärasoolde pidama, hakkavad selle ümber lekkima lima ja vedelik, mille tulemuseks on fekaalipidamatus ja terve hulk tervisehäireid, nagu seedimatus, unetus, mao- ja soolehaigused, palavik ja isupuudus. Aga kui soolestik muutub loiuks, nagu see on kõhukinnisuse korral, on regulaarne soolestiku tühjendamine takistatud ja toksiinid kogunevad kehas, rikkudes käärsoole mikrofloora tasakaalu ning põhjustades haigusi. Tähtis on mõista, et mida kauemaks seeditud toit käärsoolde jääb, seda tõenäolisem on, et bakterid hakkavad kasvama ja eritama toksilisi aineid. Need põhjustavad käärsoolevähki, millesse üksi sureb Ameerikas igal aastal 55 000 inimest.

Sümptomid ja märgid
Kõva, tihke roe, krambid või valud pärasooles ja veritsus roojamisel.

Põhjused
Kõhukinnisus tekib, kui puuduvad kolm asja: füüsiline tegevus, mis stimuleeriks peristaltikat, lihaste lainelist liikumist, mis viib toitu seedetraktis edasi; kiudained toidus, mis lisavad roojale massi; ja vedelik, mis pehmendaks väljaheidet, nii et see liiguks valu tegemata ja anaalkudesid kriimustamata. Vedelikupuudus käärsooles teeb rooja kõvaks ja soolestiku tühjendamise raskeks. Kõva roojamass aeglustab peristaltikat ja jääkained jäävad soolestikku pidama. Käärsoole vedelikupuudust põhjustab omakorda ebatervislik toitumine ja füüsilise tegevuse puudumine. Rafineeritud toiduained ja kiudaine vähesus ei tule soolestiku töös kasuks. Treeningu puudumine ainult raskendab olukorda. Mida rohkem me sööme, seda raskem on vabaneda jääkainetest.
Korrapäratu elustiil võib samuti kõhukinnisust põhjustada. Näiteks kui puudub regulaarne päevaplaan, millal minna magama, millal süüa ja eriti milla päeva jooksul soolestikku tühjendada. Kõik see võib viia kõhukinnisuseni. Teine näide on reisimine, mis muudab soolestiku töö normaalset rütmi.
On teada, et mõned ravimid võivad tekitada kõhukinnisust, nagu valuvaigistid või raua- ja kaltsiumitabletid, sest need nõuavad korralikuks omastamiseks kõrge happelisusega keskkonda. Vaimne stress, suur töökoormus ja hemorroididest tingitud valu võivad samuti põhjustada kõhukinnisust. Peristaltika nõrgeneb ka eaga, nii on kõhukinnisus sagedane probleem vanuritel.

Ennetamine ja ravi
Sööge rohke kiudainesisaldusega toitu. Kiudained mitte üksnes ei väldi kõhukinnisust, vaid võivad ära hoida ka divertikuloosi, hemorroide, soolepolüüpe ja isegi käärsoolevähki. Välitge praetud, samuti ka liigmagusaid toite. Jooge rohkesti vett ja mahlu. Võimelge kindlasti iga päev. Kujundage endale soolestiku tühjendamiseks kindel aeg ja vastake "looduse kutsele" kohe - ärge oodake, kuni vajadus möödub. Soolestiku tühjendamine peab olema päevakavas kõige tähtsamal kohal.

Dieetravi
 • Sööge rohke kiudainesisaldusega toite, mis on tehtud täisteradest ja kaertest, pruunist riisist, värsketest aed- ja puuviljadest. Kiudaine jääb seedimata, see liigub läbi soolestiku koos teiste jääkainetega. Kiudaine tõmbab vett väljaheitesse ja lisab sellele massi, samal ajal seda pehmendades.
 • Eriti soovitav on magusad kartulid, mis on osutunud hästi tõhusaks kõhukinnisuse ennetamisel ja ravimisel.
 • Õunad, banaanid, viigimarjad, papaiad ja pirnid on samuti head kõhukinnisuse leevendamiseks.
 • Sööge iga päev mandlijahuputru (mandlijahu on saada hiina toidupoodides).
 • Leotage 30 grammi tremellat vees tund aega. Lisage veidi kristallsuhkrut ja hautage tremellat veel tund aega. Sööge tremella ja jooge leem. Sööge seda üks või kaks korda päevas.
 • Sööge enne magamaminekut üks või kaks viigimarja. Eriti hea on see vanematele inimestele.
 • Jooge hommikul tühja kõhuga värsket piima.
 • Jooge kohe hommikul tühja kõhuga klaas viinamarjamahla.
 • Jooge iga päev vähemalt 10 klaasi vett.
 • Sööge kuivatatud ploome või jooge ploomimahla. Kuivatatud ploomid sisaldavad looduslikke aineid, mis leevendavad kõhukinnisust.
 • Keetke 30 grammi ploomiseemneid vees ja jooge kaks korda päevas. Ärge sööge seemneid.
 • Jooge kohe hommikul klaas soolast vett või meevett, millesse on lisatud mitu tilka seesamiõli.
Teisi looduslikke ravimisviise
 • Praktiseerige iga päev mõningaid leebeid harjutusi.
 • Praktiseerige qigong'i ja keskendage oma vaim akupunktile Yongqiong, mis asub jalatalla keskel. (vaadake 7. lisa.)
 • Kõndige pärast sööki poolteist kilomeetrit.
 • Masseerige alakõhtu kolm korda päevas. Iga kord hõõruge enne masseerima asumist käed teineteise vastu soojaks, siis masseerige nendega vaheldumisi kogu alakõht üle, 30 ringi päripäeva ja 30 ringi vastupäeva. Seda võib teha kas istudes või lamades. (Vaadake 5. lisa.)
 • Praktiseerige "Taevasamba raputamist". (Vaadake 5. lisa.)
 • Heitke selili, jalad painutatud ja tallad vastu maad. Tehke selles asendis viis minutit hingamisharjutusi, kaks korda päevas.
 • Alternatiiv: heitke selili ja püüdke jõudu pingutades suruda jalad vastu rinda. Ka seda peaks tegema kaks korda päevas.
 • Mõjutage sõrmedega mitu korda päevas järgmisi akupunkte: Tianshu, Daheng, Zhonzhu, Zhingwan, Quchi, Sanyinjiao, Zusanli, Changqiang, Fenglong, Qihai, Huiyin, Zhigou ja Shangjuxu. (Vaadake 7. lisa.)