31. okt 2010

Peavalu [Hiina tervishoiu saladused]

[Henry L. Bin "Hiina tervishoiu saladused"; lk. 260-262]

Peavalu

Kirjeldus
Mõned inimesed kannatavad sageli või krooniliselt peavalu, kuigi puudub nohu, gripp, palavik või muu põhjus. Peavalu on haigus, millel võib olla erinevaid vorme. See võib paikneda kas teatavates pea piirkondades või haarata kogu pea. Valu võib olla tuim, pistev, puuriv või tuikav. Kestuselt võib see olla põgus, püsiv või perioodiline, teravate spasmidena korduv. Enamikul juhtudel kaasneb peavaluga varieeruvas astmes rahutus, uimasus, iiveldus ja pinin kõrvades.

Sümptomid või märgid
Tavalised sümptomid on sagedased, kroonilised peavalud, millel puudub nähtav põhjus ja millega kaasneb rahutus, uimasus, iiveldus või tinnitus. Teised võimalikud sümptomid on isupuudus, suutmatus uinuda ja sellest tingitud väsimus.

Põhjused
Peavalul on mitu varjatud põhjust, mida harva arvestatakse. Üks on ülepingutamine, peamiselt liiga kõvasti töötamine, liiga kaua arvuti ees istumine või liigne treenimine. Pingutus paneb koormuse väikestele kapillaaridele, mis toidavad aju. Tulemuseks on, et need kapillaarid blokeeritakse, nii usuvad hiinlased, jättes aju ilma hapnikust ja glükoosist. Tähtis on meeles pidada, et inimese organism vajab treenimist, aga korraga liiga palju treenida - nii vaimselt kui füüsiliselt - on kurjast ja viib organismi tasakaalust välja. See on märgiks, et sisemisele eluenergiale on esitatud liiga palju nõudmisi ja pole antud aega taastuda, nõnda räägib hiina loodusliku tervisehoiu teooria.
Teine põhjus on meeletu seks, mis on reguleeritud seksi otsene vastand. Meeletu seksi all mõtlen ma suguühet sensuaalse naudingu pärast, arvestamata selle kaugemaid negatiivseid mõjusid tervisele, nagu juhtub, kui inimene käib pillavalt ümber oma hinnalise seemnega. See käib eriti meeste kohta. Küsitlused näitavad, et naistest kaks korda rohkem kannatavad mehed armuühte ajal peavalu, tavaliselt just orgasmi hetkel. See on klassikaline näide hiina ütlusele: ”Äärmine rõõm sünnitab kurvastust.”
Kolmas põhjus on halvas toitumises. Kas süüakse ebatervislikku toitu või jäetakse söögikorrad sageli vahele, enamasti hommikusöök. Normaalselt vajame kolme toidukorda päevas, nõnda nõuab looduse seadus ja tuhandeid aastaid vana inimeste kogemus. Selle reegli pidev rikkumine alandab veresuhkru taset kehas ja põhjustab eluenergia kadu. Nii ei saa pea küllaldaselt verd ning järgneb peavalu ja uimasus.
Veel üks põhjus võib olla moodsates bürootingimustes, nagu arvutiekraanid, kliimaseadmed, faksiaparaadid ja paljud muud elektroonilised seadmed. Üks on kindel, kuuldamatu heli, mida need arvutid ja muud aparaadid tekitavad, võib vallandada peavalu ja tõsta stressitaset. Ka liiga kaua arvutiekraani ees töötamine võib pea valutama panna.
Traditsioonilises hiina meditsiinis diagnoositakse kroonilist peavalu kui qi-energia puudujääki veres.

Ennetamine ja ravimine
Hoiduge ülemäärasest töötamisest ja koormusest. Vältige stressi ja depressiooni. Ärge pruukige alkoholi, sigarette, karastusjooke ja vürtsiseid toite. Praktiseerige regulaarselt hingamis- ja teisi leebeid harjutusi.

Dieetravi
 • Kui teil on ränk peavalu, istuge ja jooge klaas sooja vett või heitke pikali, pange silmad kinni ja hingake paar korda sügavalt.
 • Rohelised aedviljad, tomatid, apelsinid ja päevalilleseemned on peavalu puhul head.
 • Klaas õuna- ja sellerimahla segu võib tuua kiiret kergendust.
 • Sööge regulaarselt küüslauku. Küüslauk puhastab veresooni ja eemaldab kehast mürgised jääkaineid, nõnda leevendades sümptomeid.
 • Hautage vees pool tundi värske punase hõbekarpkala pead, lisades veidi ingverit ja soola. Sööge kõik ja jooge leem. Tehke seda kord päevas kahe nädala jooksul.
 • Jooge rohkesti apelsini-, sidruni-, õuna- ja porgandimahla.
 • Praadige taimeõlis paar minutit pisut koriandrit. Lisage soola ja vett. Kui vesi keeb, lööge sisse kaks muna, keetke koos paar minutit ja sööge kõik ära.
 • Sööge mune iga päev. Munakollane sisaldab rikkalikult letsitiini ja orgaanilist kolesterooli, toitained, mis kosutavad aju ja koguvad energiat. Kui see ravi teie puhul toimib, siis peaksite selle juurde jääma, kuni peavalu kaob.
 • Sööge värskeid rõikaid või jooge rõikamahla.
 • Laske tõmmata rohelist teed koos vähese punase porsiga. Jooge tee.
 • Närige tühja kõhuga viil ženšenni või jooge ženšenniteed. Vanad hiinlased soovitavad ženšenni kui aju, vere ja qi-energia toitu.
 • Hautage üks kalaõlikapsel ja värske muna koos kristallsuhkruga.
 • Lööge katki värske muna, eelistatavalt hanemuna, ja aurutage väheses veas 30 g kristallsuhkruga 3-5 minutit. Sööge tühja kõhu peale. Tehke seda üks kuni kaks korda päevas.
Teisi looduslikke ravimisviise
 • Koputage mitu korda päevas kukalt. (Vaadake "Lööge taevatrummi" 5. lisas.)
 • Praktiseerige kaks korda päevas qigong'i, hoolitsedes, et ümbrus oleks vaikne ja õhk värske.
 • Mõjutage sõrmedega mitu korda päevas järgmisi akupunkte: Baihui, Baixie (Yemen), Chengjiang, Waiguan, Shangxing, Hegu, Fengchi, Tianzhu, Fengfu, Qianding, Taichong, Yintang, Hukou ja Taiyang. (Vaadake 7. lisa.)