3. mai 2005

Suigatus peale lõunat ["Tervendaja" mai 2005]

[ajakiri "Tervendaja" mai 2005]

Suigatus peale lõunat

On üldtuntud tõde, et Vahemeremaades on inimesed palju harvem hädas südame-veresoonkonnahaigustega, kui meie. Kuni viimase ajani arvati, et see on tingitud eelkõige toitumisharjumustest: süüakse palju merekala ja oliive, toitu valmistades tarvitatakse oliiviõli ning juuakse punast viinamarjaveini. Selline menüü sisaldab hulganisti südamele kasulikke aineid. Kuid hiljaaegu tõid kreeka teadlased esile veel ühe sealtkandi rahva südamesäästliku elulaadi plussi.

Nad jõudsid järeldusele, et südant ei hoia korras mitte ainult nn vahemeredieet, vaid ka pärastlõunane uni. Vahemeremaades on teatavasti au sees siesta, so pärastlõunane puhkus, sest just sel ajal sunnib suvine päevakuumus kogu sealse asjaajamise seiskuma. Elavnetakse alles siis, kui kuumus on järele andnud.

Kuid pärastlõunase une kasutegur ei piirdu üksnes südame säästmisega. Selline puhkusemoment päästab inimesed esimese päevapoole väsimusest, võtab maha närvipinge, suurendab töövõimet ja parandab keskendumist. Seda tõestas USA teadlaste eksperiment.

Ühe firma teenistujad jagati kolme gruppi ning kõigile anti täita neli tähelepanu puudutavat testi. Esimene ja teine test sooritati esimesel päevapoolel ning kolmas ja neljas õhtupoolikul. Esimese grupi katsealustel soovitasid teadlased pärast lõunat tunnikese suigatada, teisel grupil anti selleks aega pool tundi ning kolmas grupp pidi olema ärkvel.

Esimesse gruppi kuuluvad inimesed said ülesandega hästi hakkama, teise grupi omad halvemini ning kõige kehvemini läks kolmanda grupi liikmetel. Tulemusi analüüsinud teadlased jõudsid ühesele järeldusele: pärast lõunat tehtud tunnipikkune uinak aitab säilitada töö- ja keskendumisvõimet ning aktiivsust.

Mitte asjata ei ole mitmed USA firmad sisustanud ametiruumide kõrvale magamistube, kus töötajad saavad pärast lõunat mõni aeg tukastada.